Yürüyüş diyeti nedir ? Yürüyüşler nasıl olmalıdır?

6627
views

Bu diyet listesinde beslenmeyle alakalı pek bir şey bulamayacaksınız. Çünkü Yürüyüş Diyeti’nde nasıl, ne kadar yürümeniz gerektiğinin sırlarını öğreneceksiniz. Joanna Hall’un İngiltere’de yayınladığı “Yürüyüş Diyeti” (Walkactive Programme) isimli kitabı, egzersizden çok yürüyerek form tutmak isteyenler için ilham kaynağı oluyor.

Yürüyüş Diyeti
Yürüyüş Diyeti Nasıl Yapılır?

 

YÜRÜYÜŞ DİYETİ NEDİR?

 

Yürümek gerek form tutmada gerek sağlıklı bir beden-zihin bütünlüğüne sahip olmada oldukça etkili ve yararlı. Peki ne kadar doğru yürüyorsunuz ya da yürümeniz gereken mesafeyi biliyor musunuz? Evet, yürümek için her yer sizin. Parklar, sahiller, parkurlar…

 

Joanna Hall’un ise doğru yürüyebilmeniz, bundan iyi sonuçlar alabilmeniz için birkaç önerisi var. Yürüyüş Diyeti’nde izlenmesi gereken tempo ne koşarcasına ne de normal yürüyüş hızında olmalı.

 

Bu şekilde vücudun tüm kas gruplarının aynı anda çalışarak uyumlu bir etki göstereceğini belirten Hail, birçok kadının aslında ne kadar hatalı yürüdüğünün altını çiziyor.

 

YÜRÜYÜŞ DİYETİ’NE BAŞLAMADAN ÖNCE PROGRAMINIZI EN İYİ ŞEKİLDE TAKİP EDEBİLMEK İÇİN BİRPADOMETRE (ADIMSAYAR) EDİNMENİZ ŞART.

Örn: [button size=”medium” url=”https://play.google.com/store/apps/details?id=com.runtastic.android.pedometer.lite&hl=tr” text=”Adım Sayar” target=”_blank” color=”green-tosca” ](Android Telefonlar için)

NASIL UYGULAYACAKSINIZ?

Dört haftalık bir süreç olan Yürüyüş Diyeti, bu süre sonunda etkilerini belirgin şekilde gösteriyor. Kilo verip, şekle girdiğinizi fark ettiğiniz gibi sırt, bel ve bölgesel ağrılarınızın da kaybolduğunu anlayacaksınız. Her gün 30 dakikanızı ayırarak uygulayacağınız bu egzersizin her dakikasında farklı bir sistemi takip ediyorsunuz. Nasıl mı? İşte cevabı…

 

1-3 dakika: Bu dakikalar arasında ayaklarınızın ne kadar esnek olduğu önemli. Ayaklarınızı tam ortalayarak basmaya çalışın. Ne çok dışarı ne içeri doğru basarak dengeyi sağlamaya odaklanın.

3-5 dakika: Parmaklarınızı hissedin! Tüm ayak parmaklarınızı hissedecek şekilde yürüyün. Ufak ufak sıkıyormuş gibi hafif şekilde bastırın. Böylece hızınızın biraz daha fazlalaştığını fark edeceksiniz.

 

6-9 dakika: Ayaklarınızdan sonra odaklanma sırası bileklerinize geliyor. Ayaklarınızı olabildiğince zorlamadan hareket ettirin ve yumuşak adımlarla

ilerleyin. Bileklerinizdeki dolaşımı daha çok hissedeceksiniz.

 

9-12 dakika: Kalçanızı kavrayın ve adımların yarattığı titreşimi hissedin.

 

12-15 dakika: Bu dakikadan sonra kalçanız ve ayaklarınız arasındaki kas gruplarının daha çok aktif olduğunu göreceksiniz.

 

15-18 dakika: Kalça ve ayak ilişkisini hissetmeye devam…

 

18-20 dakika: Kalçanızı elinizle sabitleyerek, dik ve sabit tuttuğunuz omuzlarınızla kendinizi taşıyormuş hissi yaratın. Ellerinizle kalçanızı tutmanızın diğer bir sebebi ise kol kaslarınızı

• Yürümekten dizlerinizde kırgınlık hissediyorsanız,

 

• Yürüyerek form tutmak, sağlıklı olmak ve kilo vermek düşüncesinden hoşlanıyor ama özlediğiniz dönüşümü sağlayıp sağlayamayacağınız konusunda kuşkulanıyorsanız,

 

• Egzersiz yapmayı seviyor ama zamanla boğuşuyor, haftada üç kez spor salonuna gitme fırsatını yaratamıyorsanız,

 

İşe yürüyerek gitmeyi kan, ter ve gözyaşı olmadan etkin kılma düşüncesini seviyorsanız…

 

Yürüyüş Diyeti İçin hazırsınız demektir

 

20-25 dakika: 18 ve 20. dakikadaki gibi yürümeye devam edin. Ancak bir yandan da omuzlarınızın hareket etmesine özen gösterin. Dirseklerinizi geriye atarak ilerleyin.

 

25-30 dakika: Son dakikalarda ise sonuç bölümüne varmış oluyorsunuz. Yani vücudunuzun neresi daha çok rahat, neresi daha ağrılı ya da nerede sıkıntı var diyerek hissetmeye çalışın. Kısacası vücudunuzu dinleyin. Diğer bir yandan kalçanızın her iki tarafında düşürmemeniz ve sabit korumanız gereken ağırlıklar olduğunu hayal edin. O ağırlıkların dengesinin bozulduğunu hissediyorsanız, duruş şeklinizde hata var demektir. Yürürken poponuzu ileri doğru itmeden, leğen kemiğinizin doğal duruşunu bozmamaya çalışın.

 

Bu kadar yürüdükten sonra biraz protein(muz-yulaf vs) almanız, kilo almanızı önleyip vücudunuzun sıklaşmasına yardımcı olacaktır.

Yürüyüş Diyeti

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorum yapın
Adınızı Girin

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.