Turşu Nedir ? Nasıl Turşu Yapılır , Faydaları Nelerdir ?

5
views

 

Eylül ayı gelince bir kış hazırlığı telaşı başlıyor. Sağlıklı ve mevsiminde sebze ve meyveleri stoklamak kuru bakliyat hazırlamak domates sosu ve salça yapmak. Bunların içinde benim için olmazsa olmaz tursu candır. Tabi ki benim gibi hayatı diyet ile geçenler için mükemmel bir pro-biyotik kaynağıdır. Turşu sağlık için çok faydalı olan önemli pro-biyotik kaynaklarındandır. Bağışıklığı güçlendirir, kanserden korur, zayıflamaya yardımcı olur ki bunlar faydalarından sadece bir kaç tanesi… Lezzetli bir garnitür olduğu kadar bir dünyada faydası var. Nedir faydaları

  • Karaciğer için çok faydalıdır ve düzenli çalışması sağlar.
  • Metabolizmayı hızlandırır, kilo vermeye yardımcı olur.
  • içinde bulunan probiyotikler sayesinde Bağışıklık sistemini güçlendirir. Sindirim sistemini düzenler.
  • tam bir antioksidan kaynağı olarak kanserden korur.
  • İçinde kullanılan sebze ve meyveler sayesinde doğal vitamin kaynağıdır.
  • Kas ağrılarına iyi gelir ve kalp damar sistemini korur.
  • zayıflamaya yardımcıdır.
Turşu Yapılışı
Turşu Yapılışı

Bütün bu faydalarını ve mükemmel lezzetini de düşününce turşu tarifi benim gibi diyet tarifçileri için şart oldu. Bütün bu faydaları yanında tuzlu olmasından dolayı tansiyon hastaları ve böbrek hastaları,şeker hastaları kontrollü tüketmelidir.
**işte benim tursu tarifim**
Beş litrelik bir bidon için verdiğim ölçüler birebirdir. Ben sadece tatlı biber ile olan turşunun tarifini veriyorum. 4 kg tatlı turşuluk biber bidona dizilir. Mümkünse 3 saat kadar önceden bekletilirse tursu daha güzel olur.Ayıklanan biberleri bidona diziyoruz.Direk bidonun üzerine 2 cay bardağı kaya tuzu , yarim çay bardağı seker , 1 yemek kaşığı limon tuzu, 4 bardak sirke gerisi su hepsini bidona ekliyoruz ağzını kapatıp. Birkaç kez evirip çeviriyoruz ve turşumuzu beklemeye bırakıyoruz.15 güne kadar yemeğe hazır miss gibi turşumuz hazır.Kışın diyet tabaklarımızı hazırlarken tabaklarımızın başköşesinde yerini alacak.

 

 

Önceki İçerikNilay Keçeci Arpacı ile Kabak Detoksu
Sağlıklı yaşamaya çalışan iki prenses annesi, kilo takıntılı, üstüne bide tiroitli. Yemek yemeyi seven birisi. Kilolarından kurtulmaya çalışan ama diyet yaparken evdekilere de sağlıklı yaşamı aşılayan bir anne. Kendimce yaptığım diyetle 72 kg dan 62'ye düşüşü ve bu kilo verme yolunda devam eden çabalarımı sizlerle paylaşıyorum. Ev işlerini, çocuklarla oyunu nasıl diyete çevirdim, onları paylaşıyorum, zayıflamak için her gün evimizde olan yiyecekleri, nasıl zayıfladığımı ve kendimce tariflerimi, deneyimlerimi paylaşıyorum..
Paylaş

CEVAP VER

Lütfen yorum yapın
Adınızı Girin

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.