Tavuk Rosto

505
views

Tavuk Rosto

B vitaminleri, demir ve protein açısından oldukça zengin bir besin olan tavuk, dana ve koyun etine göre çok daha düşük yağ oranı içeriyor. Özellikle kilo kontrolü sağlamak isteyenlerin yemek listesinde özel bir yere sahip olan tavuk, yemek çeşitliliği açısından da oldukça fazla seçeneğe sahip olmasıyla da tercih ediliyor.

Kendine has aroması ve lezzeti bulunan tavuk etinin, sebzeli, fırında, kızartma, haşlama, buğulama, köfte ve rosto gibi yemek çeşitleri bulunuyor. Lezzetiyle olduğu kadar sağlığa yararlı etkileriyle de ön plana çıkan tavuk, her yaş grubu tarafından sevilerek tüketiliyor. Sebzelerle ya da tahıllarla zenginleştirilen tavuk yemekleri, birbirinden farklı yüzlerce çeşidiyle sofralarda yerini alıyor. Farklı yapımı ve görsel olarak iştah açıcı etkiye sahip olması sayesinde diğer tavuk yemeklerinin önüne geçen tavuk rosto, sebzeler ile zenginleştirilerek sağlıklı bir ana yemek olarak karşımıza çıkıyor.

Tavuk Rosto Sofraları Renklendirir

Günümüz toplumunda en çok tercih edilen ve zevkle tüketilen et ürünlerinin başında yer alan tavuk yemekleri, özellikle çocuklar tarafından beğenilerek yeniyor. Değişik bir görüntü ile servis edilen tavuk rosto, pratik yapımı ve kolay tüketilmesi açısından tercih ediliyor. Kemiksiz tavuk filetodan yapılan yemek; bezelye, havuç, yeşil biber ve kırmızı biber kullanılarak renklendiriliyor.

Rondodan geçirilen tavuk filetoya, ince ince kıyılmış sebzeler, yumurta, baharatlar, tuz ve kıvam vermesini sağlayan galeta unu koyuluyor. Rulo şekli verilerek fırına atılan yemeğin üzerine mısır cipsi serpilerek pişmeye bırakılıyor. Dilenirse domates sosu ya da krema ile de servis edilebilen yemek, sıcak olarak tüketiliyor. Tavuk rostonun en önemli özelliği, vitamin ve mineral değerlerini kaybetmeden pişmesi oluyor. Ayrıca, sebzelerden gelen C vitamini içeriği, tavukta yer alan demirin vücut tarafından daha kolay kullanılmasını sağlıyor.

Tavuk Etinin Sağlığa Yararları

Vücut dokularının yenilenmesi ve onarılmasında önemli bir rol oynayan protein, tavuk eti içinde yüksek oranda bulunuyor. Bunun yanı sıra düşük yağlı olması; zengin vitamin ve mineral içeriği ve diğer et ürünlerine göre daha kolay ulaşılması, tavuk etinin daha çok tercih edilmesini sağlıyor. Hazmı kolay bir besin olan tavuk, B vitaminleri, demir, selenyum, sodyum, çinko ve elzem yağ asidi içeriğiyle de dikkat çekiyor. Bu vitamin, mineral ve elzem yağ asidi içeriği, vücudun bağışıklık sistemi üzerinde etkin bir rol oynuyor ve hastalıklara karşı vücut direncini destekliyor.

Birbirinden ilginç ve lezzetli tavuk rosto tarifleri için Knorr tarafından hazırlanan http://www.herkessofraya.com/ sayfasına ulaşabilir ve yepyeni, lezzetli yemekler deneyebilirsiniz.

 

Önceki İçerik3 Aylık Diyet Günlüğünü Tamamlama, Sağlıklı Beslenme ve Zayıflama
Sonraki İçerikBölgesel Zayıflama
Sağlıklı yaşamaya çalışan iki prenses annesi, kilo takıntılı, üstüne bide tiroitli. Yemek yemeyi seven birisi. Kilolarından kurtulmaya çalışan ama diyet yaparken evdekilere de sağlıklı yaşamı aşılayan bir anne. Kendimce yaptığım diyetle 72 kg dan 62'ye düşüşü ve bu kilo verme yolunda devam eden çabalarımı sizlerle paylaşıyorum. Ev işlerini, çocuklarla oyunu nasıl diyete çevirdim, onları paylaşıyorum, zayıflamak için her gün evimizde olan yiyecekleri, nasıl zayıfladığımı ve kendimce tariflerimi, deneyimlerimi paylaşıyorum..
Paylaş

1 Yorum

  1. Diyetçilerin vazgeçilmez yemeği tavuk. Tavuk Rosto hakkında oldukça detaylı çok güzel bir yazı olmuş. Özellikle tavuk etinin demir içerdiği konusunda hiç bir bilgim yoktu fakat bu yazı sayesinde bunu da öğrenmiş oldum. Ayrıca tavuk etinin içinde çinkonun da olması sağlığığımız için oldukça önemli.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapın
Adınızı Girin

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.