Tavuk Göğsü Kalori Değerleri, Besin Değerleri, Zarar ve Faydaları

495
views

Tavuk Göğsü

Tavuk Göğsü Faydaları
Tavuk Göğsü Faydaları

Kümes hayvanı cinsi olan tavukların göğüs kısmında bulunan kemiksiz etlere tavuk göğsü denmektedir ve oldukça yağsız etlerdir. Tavuğun her bölgesindeki etlerin farklı besin değerleri bulunmaktadır. Özellikle yağlı ve yağsız olan bölümlerin besin değerleri birbiriyle farklılık göstermektedir. Genel olarak tavuk eti bol miktarda protein, fosfor, potasyum ve demir içermektedir. Bunun yanında genel olarak az yağlılardır. Üzerlerindeki deri genelde pişirme esnasında kullanılmaz.

Tavuk Göğsü Kaç Kalori

Tavuk göğsü yağsız olması sebebi ile az kalorilidir. Ancak pişirilme tercihleri bu durumu değiştirebilecektir. Genel olarak 100 gram tavuk göğsü 100 kalori içermektedir. Ancak kızartılması durumunda yağ oranı artacağında 100 gramında 170 hatta 200 kaloriden söz edilebilmektedir. Kalorinin artmaması için haşlanması önerilebilir. 100 gram Haşlanmış tavuk göğsü 120 kalori içermektedir.

Tavuk Göğsü Besin Değerleri

100 gram tavuk göğsünde bulunan, pişirme etkileri haricinde besin değerleri aşağıda belirtildiği gibidir.

  • Kalori (kcal) – 100
  • Protein (gr.) – 22.8
  • Yağ (gr.) – 0,9
  • Doymamış Yağ (gr.) – 0,2
  • Kolesterol (gr.) – 75
  • Kalsiyum (mg.) – 14
  • Demir (mg.) – 1,1

Tavuk Göğsü Faydaları

Tavuk eti genel olarak yüksek miktarda protein içermektedir. Kırmızı etten ucuz olması ve yağsız olması sebebi ile oldukça tercih edilmektedir. Tavuk eti içerdiği vitamin ve mineraller ile bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlamaktadır. Tavuk eti hücre yenilenmesine fayda sağlamaktadır. İçeriğinde bulunan mineraller sayesinde genetik dengesizliklerin önüne geçilmiş olunmaktadır. Tavuk eti kan şekerinin düzenlenmesine yardımcı olmaktadır. Tavuk etinde bulunan vitamin ve minerallerden iyi derecede faydalanılması için pişirilmesinde dikkatli olunmalıdır. Özellikle yağ oranının düşük tutulması gerekmektedir. Tavuk eti genel olarak derisiz pişirilmesi ve tüketilmelidir. Ancak bu şekilde protein ve diğer besin değerlerinin seviyesi korunmuş olacaktır.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorum yapın
Adınızı Girin

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.