Otizmin belirtileri neler?

261
views

Bebeğin doğumundan itibaren ilk bir yılı içerisinde belirtilerinin gözlemlenebildiği otizm spektrum bozukluğu, anne karnında, doğumdan hemen sonra ya da genetik özellikler sebebi ile ortaya çıkan bir sorundur. Konu ile ilgili bilgiler veren Duyu Evi Fizyoterapi Hizmetleri Kurucu Müdürü Uzman Fizyoterapist İmran Erkanat Toylan otizmin, sözel olan yada sözel olmayan iletişimde, sosyal etkileşimde ve öz bakım becerilerinde bozukluğa yol açan, tekrarlayıcı davranışlar ve kısıtlıyıcı sosyal aktiviteye sebep olan bir beyin gelişimini engelleyen bir rahatsızlık olduğunu belirtti.

“Spektrum denmesinin sebebi hafif takıntılı davranışlardan konuşma ve öğrenme bozukluğuna kadar geniş bir yelpazeyi kapsamasıdır.” diyen Toylan, son yıllarda yapılan araştırmalarda prematüre bebeklerin uzun dönem takiplerinde otizm spektrum bozukluğuna ait belirtiler tespit edildiğini söyledi.

Bobath terapisti- duyu bütünleme terapisti ve Uz. Fzt. İmran Erkanat Toylan sözlerine şöyle devam etti:

Yaşamın ilk 3 yılı hatta ilk bir yılında belirtileri gözlemlenmektedir. Dikkatli yapılan gözlemler bebeklerde sosyal iletişime ait, soyut düşünmedeki zorlukları, tekrarlayıcı davranışları tespit edebilmektedir. Hareket becerisinde yavaşlık olabildiği gibi normal hareket becerisine sahip ancak sözel olan ve sözel olmayan iletişimde bulgular verebilir. Genelde aileler 2 yaşında konuşamadığı için bir arayış içine girerler. Ailelerin çoğunda hikayelerini dinlediğimizde iletişime ait ve takıntılı davranışlara yönelik oldukça ipucu verirler.

1 YAŞINA KADARKİ OTİZM BELİRTİLERİ:

*ilk 3 ay içinde göz kontağının olmaması

*sosyal gülümsemenin olmaması

*oyuncaklara ilginin azlığı ya da olmaması

*sakinleştirilmekte zorlanılan bebekler

*ce-ee gibi oyunlara karşı tepkisizlik

*yüz mimiklerini ve jestleri taklit etme becerisindeki yetersizlik- yoksunluk

*babıldama- agulamanın olmaması

*ismi seslenildiğinde tepki vermeme

*oyunu çeşitlendirememe, sürekli aynı oyuncak üzerine yoğunlaşma

1-3 YAŞ ARASI OTİZM BELİRTİLERİ:

*aynı kıyafeti yada benzer kıyafeti giymek isteme, farklı dokudaki materyallere karşı hassasiyet

*yemek yeme ile ilgili sorunlar

*çevreye karşı ilgisizlik

*akıcı konuşmanın olmaması

*iletişimi başlatamada ve kendini ifade etmede yaşanan zorluklar, bunlara bağlı olarak agresif davranışlar

İlk 3 yaş içinde başlanan erken tanı ve eğitim süreci çocuğun sosyal hayata adaptasyonu sağlamak ve öğrenme becerilerinin geliştirilmesi açısından çok önemlidir.

Tedavi süreci içinde çocuğun yapılan değerlendirmesi çerçevesinde tamamen bireysel hazırlanmış yoğun bir eğitim planıyla oyun terapisi, duyu bütünleme, uygulamalı davranış analizi temelli terapi yöntemleri ile çocuğun bilişsel, duyusal ve fiziksel olarak desteklenmesi önerilir.

Önceki İçerikHamileler ne kadar kahve içmeli?
Sonraki İçerikGöz sağlığı ile ilgili 8 efsane
Sağlıklı yaşamaya çalışan iki prenses annesi, kilo takıntılı, üstüne bide tiroitli. Yemek yemeyi seven birisi. Kilolarından kurtulmaya çalışan ama diyet yaparken evdekilere de sağlıklı yaşamı aşılayan bir anne. Kendimce yaptığım diyetle 72 kg dan 62'ye düşüşü ve bu kilo verme yolunda devam eden çabalarımı sizlerle paylaşıyorum. Ev işlerini, çocuklarla oyunu nasıl diyete çevirdim, onları paylaşıyorum, zayıflamak için her gün evimizde olan yiyecekleri, nasıl zayıfladığımı ve kendimce tariflerimi, deneyimlerimi paylaşıyorum..
Paylaş

CEVAP VER

Lütfen yorum yapın
Adınızı Girin

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.