Omega 3 Nedir ? Faydaları ve Zararları Nelerdir ?

4920
views

Bugün size Omega-3 hakkında bilgiler vermek istiyorum :

Balık mükemmel bir Omega-3 kaynağıdır.

Kalp sağlığı ile yakından ilişkili iki yağ asidi olan DHA ve EPA soğuk su balıklarında en yüksek oranda bulunur.
Amerikan Kalp Vakfı somon, ton balığı, ringa, göl alası, sardalye veya benzeri yağlı balıkları haftada en az iki öğün yemeyi önermektedir.
Çalışmalar DHA ve EPA yağ asitlerinin kanda bulunan ve damarların tıkanmasına yol açabilen trigliseridi düşürdüğünü göstermektedir.
Ayrıca Omega-3 düzensiz kalp ritmi riskini de azaltmaktadır.

Omega 3 Değerleri
Omega 3 Değerleri

Bir çok dükkanda markette Omega-3 ile zenginleştirilmiş yumurta bulabilirsiniz. Bunlar normal yumurtadan daha koyu sarılıdır. Omega-3 yağ asidi DHA Yumurtanın yalnızca sarısında bulunur yumurta beyazı yağ asidi içermez. Bu yumurtaları kahvaltıda tüketirseniz güne Omega-3 sağladı kalbinizi korumak ve Unutkanlığa gidermek gibi yararlı etkilerle başlamış olursunuz.
Ceviz üç Omega-3 yağ asidinden biri olan ve daha çok bitkilerde bulunan alfa Linolenik ALA Yönünden zengindir. Sabah yediğiniz gevreğe veya ara öğün atıştırmalığına ceviz eklemek çok kolaydır.Badem de bulunmasa da diğer kabuklu yemişlerde bir miktar ALA içerir. Fakat dikkat edilmelidir ki, tiroit rahatsızlığı olanlar cevizi çok tüketmemeli.

Omega-3 yağ asidi ALA’yı daha çok alabilmek için çorbalarınıza, acılı yemeklere ve salatalarınıza yeşil soya fasulyesi, barbunya veya börülce ekleyin. Özellikle kalp sağlığı söz konusu olduğunda balıktan elde edilen EPA ve DHA Omega-3 ya asitlerinin yararını destekleyen çok fazla araştırma bulunmakla birlikte vücudunuz bitkilerden elde edilen ALA yağ asidini de EPA veya DHA’ya dönüştürebilir.

Önceki İçerikKilo Vermenin 12 Püf Noktası !
Sonraki İçerik1 Ayda 3.5 Kilo Vermek Sizi Hafifletir Dr. Ayça Kaya
Sağlıklı yaşamaya çalışan iki prenses annesi, kilo takıntılı, üstüne bide tiroitli. Yemek yemeyi seven birisi. Kilolarından kurtulmaya çalışan ama diyet yaparken evdekilere de sağlıklı yaşamı aşılayan bir anne. Kendimce yaptığım diyetle 72 kg dan 62'ye düşüşü ve bu kilo verme yolunda devam eden çabalarımı sizlerle paylaşıyorum. Ev işlerini, çocuklarla oyunu nasıl diyete çevirdim, onları paylaşıyorum, zayıflamak için her gün evimizde olan yiyecekleri, nasıl zayıfladığımı ve kendimce tariflerimi, deneyimlerimi paylaşıyorum..
Paylaş

CEVAP VER

Lütfen yorum yapın
Adınızı Girin

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.