Obezite Nedir, Nedenleri ve Tedavisi

298
views

Obezite Nedir, Nedenleri ve Tedavisi

Obezite günümüzde tüm dünya geneline yayılmış, başa çıkılması için birçok dernek ve kuruluşun seferber olduğu, önü alınması önemle gerekli görülen bir sağlık sorunudur. Yapılan araştırmalar sonucu elde edilen verilere göre en tehlikeli hastalıklar sıralamasında dünya da üçüncü sırada gösterilen obezite ölüm oranlarını da arttıran bir sağlık problemidir.
Obezite Nedir?

Obezite nedir sorusuna genel olarak bakıldığında obezite, vücutta bulanan yağ kütle oranının yağsız kütle oranına göre daha fazla olması ve vücudun genel değerlendirmesi sonucu boy uzunluğuna göre kilonun daha fazla olması olarak tanımlanır.

 

Cinsiyet dağılımına bakıldığında kadınlarda daha fazla görüldüğü, ikinci sırada çocuklarda daha sık görüldüğü söylenebilir. Erkeklerde görülme sıklığı bu sıralamanın sonunda yer almaktadır. Bu kadar büyük bir tehlike yaratan sağlık sorunu obezite nedenleri ise tam bilinememekle birlikte belli başlı bazı başlıklar altına toplanabilmektedir.

 

Obezite Nedenleri

 

İlk sırada sayabileceğimiz neden aşırı derecede ve yanlış beslenmedir. Düzensiz beslenmeler, çoğunlukla trans yağ ağırlıklı besin alımı yapılması sonucu alınan fazla kilolar önü alınmadığında sonu obeziteye varan bir sağlık sorunu haline gelir. Obezite nedenleri araştırıldığında genetik faktörlerinde oldukça etkili olduğu söylenmektedir. Bu etkilerin yanında aşırı stres, sosyolojik ve de psikolojik sorunlar, nörolojik rahatsızlıklar oldukça tetikleyici olmaktadır. Obezite sorunu durağan hareketsiz yaşamı tercih eden kişilerde de ortaya çıkmaktadır.

 

İş hayatı içerisinde sürekli oturarak çalışan ve günlük fiziksel aktivitesi olmayan kişilerde bu grupta yer almaktadır. Bu şartlarda çalışan kişilerin diğerlerine göre daha önem vererek belirli aktivitelerde bulunmaları, düzenli yürüyüşler yapmaları uzmanlar tarafından üstü çizilerek önemle tavsiye edilmektedir. Tüm bunların yanında aşırı sigara ve alkol tüketimi, alınan bazı antidepresanlar ve kortizonlu ilaçların vücutta bıraktıkları etkiler, kadınlarda doğum sıklığı ve aralarda bırakılan sürelerde vücut değişimi obeziteye neden olan etmenleri tetiklemektedir.

 

Obezite sorununun çok küçük yaşlardan itibaren ortaya çıkabileceği düşünülerek, bebeklerde daha doğumu takip eden sürede beslenmeye dikkat edilmesi ve gerekli kontrollerin zamanında yapılması önerilmektedir. Anne ve babaya düşen bu görev ileri yaşlarında bireyler tarafından büyük önem arz edecektir diyebiliriz.

 

Obezite Tedavisi

 

Obezite tedavisi için farklı yöntemler mevcuttur. Bunlar ilaç tedavisi ve cerrahi yöntemlerdir. Obezite cerrahisi bu anlamda en hızlı çözüm yollarından biridir. Obezite ameliyatı sonrası kişi kısa sürede kilolarından kurtulur ve normal bir birey olma keyfini sürmeye başlar.

Önceki İçerikCilt lekelerine doğal çare
Sonraki İçerikKışlık Domates Hazırlığı (Konserve Domates, Domates Sosu Nasıl Yapılır ?)
Sağlıklı yaşamaya çalışan iki prenses annesi, kilo takıntılı, üstüne bide tiroitli. Yemek yemeyi seven birisi. Kilolarından kurtulmaya çalışan ama diyet yaparken evdekilere de sağlıklı yaşamı aşılayan bir anne. Kendimce yaptığım diyetle 72 kg dan 62'ye düşüşü ve bu kilo verme yolunda devam eden çabalarımı sizlerle paylaşıyorum. Ev işlerini, çocuklarla oyunu nasıl diyete çevirdim, onları paylaşıyorum, zayıflamak için her gün evimizde olan yiyecekleri, nasıl zayıfladığımı ve kendimce tariflerimi, deneyimlerimi paylaşıyorum..
Paylaş

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorum yapın
Adınızı Girin

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.