Moringa Çayı nedir ? Nasıl içilir, neye yarar ?

48
views

Moringa çayı son zamanlarda ismini oldukça fazla işittiğimiz bitki çayları arasında bulunuyor. Yararları saymakla bitmeyen bu Moringa çayı bilhassa hızlı kilo vermeye yardımcı olması hasebiyle gittikçe artan bir kitle tarafından tüketilmektedir.

Bu bitki çayını tüketmek isteyenler bilhassa “Moringa çayı yararları” ile “Moringa”.

Bu yazımızda amacımız Moringa nedir; neye fayda; nasıl içilir kimler içemez, gibi suallere yanıt aramak. Hal böyle olunca bende merak ettim ve derince bir araştırma yaptım. Sanırım bu sezon zayıflama çaylarının gözdesi olacak bu Moringa bitkisi çok yarar sağlamaktadır, ancak ülkemizde bilhassa zayıflamak isteyenler Moringa çayını hızlı kilo verdirmesinden dolayı tüketmeyi seçenek ediyorlar. Diğer yandan dünyada çeşitli bölgelerde değişik türlerde tüketilen Moringa, hemen hemen her şeyiyle yararlı olmasından dolayı “Mucize Ağaç” olarak hatırlanıyor.

Bu bitki çayını bir çok şifası için kullanılsa da bizim ülkemizde zayıflama ile ilgili çok tercih ediliyor.

Moringa Bitkisi
Moringa Bitkisi

Moringa nedir?

İkili isimi Moringa oleifera olan bu bitki tepeden tırnağa, hem de kökü bile, dibe kadar her parçasından faydalanılabilmesi nedeniyle ‘Mucize Ağaç’ olarak adlandırılmaktadır.

Moringa bitkisinin vatanı da Hindistan kuzey bölgeleridir. Himalaya eteklerinde yetişen bu bitki, ünlendikten sonra da bugün çeşitli daha farklı bölgelerde bulunmaktadır.

Moringa bitkisinin ana vatanı ise Hindistan’ın kuzeyidir. Himalaya eteklerinde yetişen bu bitki, ünlendikten sonra da bugün çeşitli daha farklı bölgelerde bulunmaktadır. Süreç içinde kültür türlerinin gönderisi ile başlayan Moringa yetiştiriciliği şu sıralar Sri Lanka,  Endonezya, Meksika,  Malezya, Güney ve Orta Amerika, Filipinler’de yapılmaktadır.

Dayanıklı  sağlam bir bitki türüdür, Moringa kökten filizlenip çoğalmaktadır. Bundan ötürü de aşırı soğuklarda yaprak döker, gövde kurutur ve uygun koşullarda yine filizlenir. Çok hızlı büyüyebilen bu bitki türü senesinde 3,5 metre kadar uzayabilir. Sıcak hava da ise daha fazla büyüdüğü biliniyor..

Moringa Nasıl kullanılır?

Moringa bitkisi ülkemizde sadece çayı ile ünlense de dünyanın çeşitli yerlerinde farklı şekillerde değerlendirilmektedir. Tohumu da fıstık olarak tüketilebilen Moringanın kalın sert  kökleri ise yaban turpu diye tüketilmektedir. Bitkinin yaprağı, çayın yanı sıra yeşillik olarak kullanılmaktadır. Kimi yerlerde salatada, sebze yemeklerinde Moringa yaprakğı kullanılmaktadır. Tamamıyla besleyici olan bu yapraklar aynı ağırlıktaki bir portakalın 7 kat daha fazla C vitamini, sütün 4 katından fazla kalsiyum, havucunda 4 katından fazla A vitamini, yeniden sütün 2 katı protein ve muzun 3 misli potasyum bulunmakta içinde. Ayrıca yaprakları toz haline getirilip artı olarak baharat gibi de kullanılmakta.

Bazı ülkelerde yapraklarını yemek yapar iken bazıları gıda da kullanmaktadır. Tohumları %37-41 oranında kurumayan: Ben Yağı içerir; bu yağ da resim, güzel sanatlarda boya malzemesi olarak kullanıldığı gibi saat gibi hassas  ve önemli makinelerin yağlanması amacıyla kullanılır. Bu yağ tatlı ve temiz olduğu gibi kokusuz olduğu için parfüm ve saç bakımında da kullanılıyor. Yağını elde edilmesi sonrası arta kalan posası ve tohumları anti-bakteriyel özelliği sayesinde su dezenfektasyonu için belli miktarlarda kullanılır. Buna ek olarak bitki gövdesi çeşitli ülkelerde kök boya niyeti ile kullanılmaktadır. Ayrı olarak açlıkla mücadele için önerilen ve kullanılan ağaçlardan biridir.

Moringa çayının faydaları nelerdir?

Cildi güzelleştiren Moringa bitkisi kırışıklıkları ehemmiyetli oranda onararak kişilere genç ve olgun bir görünüm oluşturur. Kalp ve böbrek hastalıklarına devadır. Vücutta ur ve tümör oluşumuna engel olur.

Sorunlu bir sindirim sistemini iyi hale getirir. Bağırsaktaki hareketleri kolaylaştırarak kabızlık problemlerini çözer.
Protein itibariyle zengin bir muhtevaya sahiptir. Moringa çayı faydaları yalnızca bunlarla saklı değildir. Bitki üzerine yapılan bir çok araştırmaya göre kanser oluşumlarına karşı savunucu bir tesire sahiptir. İçerisinde maddeler nedeni ile oldukça fazla bir amino asit kaynağıdır.

Vücut yaralarını iyileştireceği gibi mide ülseri üzerinde de iyileştirici tesiri vardır. Mineral eksikliklerini tamamlayıcı asıl bir mineral deposudur. İçerdiği vitaminleri sayesinde erken bunamayı ve alzheimer’ı önler.

Moringay’ı kimler kullanamaz? Bu konuda net bir bilgi bulunmadığı için ilaç kullananlar ve metabolik rahatsızlığı olar,alerjik olanlar doktora müracaat etmeden kullanmamalı.

Önceki İçerikTatlı Patatesin Faydaları ve Vücut Bakımı
Sonraki İçerikYazın Habercisi Enginar Zayıflamanın 1 Numaralı Meyvesi ile Engina Dolma
Sağlıklı yaşamaya çalışan iki prenses annesi, kilo takıntılı, üstüne bide tiroitli. Yemek yemeyi seven birisi. Kilolarından kurtulmaya çalışan ama diyet yaparken evdekilere de sağlıklı yaşamı aşılayan bir anne. Kendimce yaptığım diyetle 72 kg dan 62'ye düşüşü ve bu kilo verme yolunda devam eden çabalarımı sizlerle paylaşıyorum. Ev işlerini, çocuklarla oyunu nasıl diyete çevirdim, onları paylaşıyorum, zayıflamak için her gün evimizde olan yiyecekleri, nasıl zayıfladığımı ve kendimce tariflerimi, deneyimlerimi paylaşıyorum..
Paylaş

CEVAP VER

Lütfen yorum yapın
Adınızı Girin

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.