Kadınlar Ne kadar Egzersiz Yapmalı ?

5778
views

Kadınlar için gerekli egzersiz süresi Nedir ? Orta yaşlarda ne kadar egzersiz yapılmalı.

Hepimizin  egzersiz yapması gerektiğini biliyoruz, ama ne kadar egzersiz yapılmalı ? Şimdiye kadar  fiziksel aktivite de bulunarak yaşadıysanız,  erken ölüm riski daha düşüktür. Egzersiz süresi – Yaşam süresi arasındaki bağlantıyı çözmek için yapılan araştırmalar sonucunda , yaşam süresi egzersiz yapmayanlarda yıl bazında daha belirsiz olmuş ve farklı aktivitelerde bulunan kişiler daha uzun yaşamıştır..

Harvard’a bağlı Brigham ve Kadın Hastanesi (BWH) Ulusal Kanser Enstitüsü ile birlikte yaptığı bir çalışmada,  araştırmacılar tüm yaşlardan bireylerle, farklı düzeylerde, fiziksel olarak aktif olmanın yanı sıra çeşitli vücut kitle indeksine sahip olan gruplamalar arasında yapıldı..

Çalışma 6 Kasım tarihinde PLOS Tıp yayınlandı.

 

Sağlıklı Zayıflama ve Spo
Sağlıklı Zayıflama ve Spo

“Haftada 75 dakika tempolu yürüyüş yapan kişinin günlük rutin fiziksel aktivitesini tamamladığını fark ettik. Yani normal insanlardan daha fazla yaşıyorşar. Fazla yaşanan zaman miktarı içinde şöyle bir sonuca vardık: Eğer bu haftalık egzersizi yapıyorsanız 40 yaşından sonra fazladan 1.8 yıl daha uzun ömrünüz oluyor.  ”

I-Min Lee Harvard Tıp Fakültesi Profesörü

 

Ve ekledi: “Bu asgari düzeyin üzerinde fiziksel aktivite yapmak, ömrünüze ek kazanç olarak geri dönmektedir. Örneğin, bir haftada en az 450 dakika süreyle tempolu yürüyüş 4.5 yıl daha ömrünüzü uzatmış olacaksınız. Ayrıca, fiziksel aktivite büyük tüm Vücut Kitle İndeksi gruplarındaki kişiler arasında uzun ömür ile ilişkili. Bu demek oluyor ki: Kilonuza göre yürüyüş yapmalısınız. Obez iseniz, daha çok. Değilseniz daha az ve tempolu, gibi. ”
Hayatımızın hangi döneminde, ne tür aktivitelerde bulunuyor olmamız vücut kitle İndeksimizin baş belirleyici unsurlarından. Olması gereken Vücut Kitle İndeksinin nasıl kazanıldığını Brigham ve Kadın Hastanesi araştırmacıları sayısal olarak saptandı.. BWH izniyle;

Altı prospektif kohort çalışmalarından toplanmış veriler sonucunda, araştırmacılar ölüm oranı ile uzayan ömür arasında, boş zamanları fiziksel aktivite olarak incelenmiştir. 650.000’den fazla aktivite konularından verilerin analizi ve 82,000’den fazla kişinin ölümünü de analiz ederek, 10 yıllık bir çalışma süresinde sonuca ulaştı. Büyük bir başarı oranı ile, fiziksel aktivite  yapan-yapmayan ve vücut kitle indeksi farklı düzeylerde olan kişiler arasında 40 yaşından sonra kazanılan yaşam yıllarını tahmin etmek için çaba sarf edildi.

Bulgular fiziksel aktivite düzeyleri iyi olan ve VKİ(Vücut Kitle İndeksi) iyi olan gruplar, genelinde daha uzun ömürlü olduğunu göstermektedir. Haftada 75 dakika tempolu yürüyüş kadar , zinde olmak için boş zamanları değerlendirerek bir aktivite yapıldığında, Spor yapan- yapmayan  karşılaştırıldığında ölüm oranı yüzde 19 azalmış  olduğu fark edilmiştir.

Fakat bir çoğu temel insan bu süreyi karşılayamıyor. Şu anda federal hükümetler tarafından önerilen fiziksel aktivitenin temel miktarı – – haftada 150-299 dakika tempolu yürüyüşle eşdeğer aktivite yapanlarda yaşam süresi 3.4 yıl daha uzuyor.

 

“Bulgularımız bir fiziksel olarak aktif bir yaşam tarzı ve normal vücut ağırlığı ile hem de halkımızın sağlığı için tavsiye mesajlarıdır ve unutulmamalıdır ki: hakim takviyedir.” Steven C. Moore, araştırma Ulusal Kanser Enstitüsü görevlisi ve bu çalışmanın baş yazarı açıkladı. Bu bulgular sayesinde, kilo kontrolü daha kolay olabilir ve  hatta  ‘daha uzun ömürlü’ olmak isteyenlere büyük bir fırsat sunabilir..

Kaynak: Harvard University

 

Önceki İçerik11.Diyet Günü: Zayıflamaya Devam Öğlen Yemeği Kebap!
Sonraki İçerik12.Diyet Günü: Mercimekli Köfte, Portakal ve Yürüyüş
Sağlıklı yaşamaya çalışan iki prenses annesi, kilo takıntılı, üstüne bide tiroitli. Yemek yemeyi seven birisi. Kilolarından kurtulmaya çalışan ama diyet yaparken evdekilere de sağlıklı yaşamı aşılayan bir anne. Kendimce yaptığım diyetle 72 kg dan 62'ye düşüşü ve bu kilo verme yolunda devam eden çabalarımı sizlerle paylaşıyorum. Ev işlerini, çocuklarla oyunu nasıl diyete çevirdim, onları paylaşıyorum, zayıflamak için her gün evimizde olan yiyecekleri, nasıl zayıfladığımı ve kendimce tariflerimi, deneyimlerimi paylaşıyorum..
Paylaş

CEVAP VER

Lütfen yorum yapın
Adınızı Girin

*