Çocuklar İçin En İdeal Anne-Çalışan Anne Mi Olmak Evde Ev Hanımı Mı Olmak?

66
views

Çocuklarımızı büyütürken çalışan anne mi olmak evde ev hanımı mı olmak?

 

Çalışan anne mi olmak evde ev hanımı mı olmak?
Hayatta insanlar bazı planları hatta hayalleri kurarken kesinlikle hayatin onlara ne getireceğini bilmeden bir hayat yaşıyor. Buna evlilik ve evlat sahibi olmakta dahil genellikle planlanan zamanda değilde hayatin akışı içinde bize sürpriz olarak geliyor bazı yaşanılanlar.

Mesela ben evliliği planlamadığım bir zamanda evlendim evet toplum olarak belki uygun yasta idim ama hayali kurduğum mesleğime kavuşamamıştım, evlendim ve anne oldum bazı zorlu süreçlerden geçmek zorunda kaldım.

Allah’a şükür ki iki kızım oldu o zamanki iş yerimden memnun olmadığım için kızımı kendim büyütmek istedim ve işten ayrıldım. Sonra ikinci evladım oldu ve benim çalışma hayallerim bayağı rafa kalktı. Ama son zamanlarda gözlemlerim bana çalışan anne mi olmak daha iyi olurdu yoksa verdiğim karar mı iyi oldu sorusunu sorar oldum.Bu konuda uzmanlarda iki farklı görüş bildiriyor ve kesinlikte net bir bilgi yok.

Ben kendimce düşündüm evet kızlarımın her anında yandayım. Yemekten uykuya giyime her şeyleri ile ilgileniyorum. Onlardaki doğru yada yanlış her türlü gelişim ben ektiklerim. İlk dişini, yürüyüşünü, konuşmasını, anne demesini, her şeyini kendim gördüm bence bunlar paha biçilemez duygular yaşatıyor bana. Derslerinden sosyal ilişkilerine her şeyden haberdar olmak güzel.

Çalışan arkadaşlarıma baktığımda bu duygularını bakıcılar ile paylaşıyorlar. Uzak kaldıkları zamanları hediyeler ile doldurmaya çalışıyorlar, bence her an yanlarında olmak güzel bir his. Ama zaman geçtikçe kendi içimde pişmanlıklar başlıyor. Ciddi kafa karışıklıkları hayallerim tozlu raflardan başını uzatmaya başlıyor.

Çok mutluyum kızlarımla olmaktan ama çalışma isteği hayatta verimli olma isteği ağır basmaya başlıyor. Acaba doğrumu yaptım kaygısı yaşamaya başlıyorum.

Tabi bunlar benim düşüncelerim ama objektif olarak baktığımda aslında “anne” olmak farklı bir duygu isin özü anne olmaktan geçiyor.

Objektif olduğumda aslında ben hiç annesi çalıştığı için kötü büyüyen bir çocuk görmedim. Doktorlar, hemşireler, öğretmenler, sanatçılar, özel sektör çalışanları, herkes çalışıyor ve o çocuklar ailenin kültürüne uygun bakıcılar ile gayet mutlu çocuklar olarak büyüyorlar.

Çalışan anne ev hanımı anne nedir?

Anne vardır, önüne arkasına bir kelime daha eklenemeyecek kadar da çok kıymetlidir. Ayrıştırmaya, yargılamaya kimsenin hakkı yoktur isin özünde aslında ben çalışan anne kısmının duyguları pek anlamaya bilirim bildiğim şu ki anne olmak dünyanın en kutsal mesleği keşke yanında ikinci ana dal olarak bir mesleğim daha olsa ama olmaz diye bir şey yoktur ki hayatta😉

Çok mutluyum kızlarımla her anı yaşamaktan…

Ama bazen içimi acıtan şeylerde olmuyor değil nasıl çalışan bir anneye “küçücük çocuğunu evde mi bırakıyorsun” diye soranların çalışamayan da. “Onca sene okuyup çalışıp sonra çocuk bakmak…”  Yazık değil miymiş onca senelik eğitim hayatına, kariyere?

Bu çocuklar birkaç sene sonra evden gitmeyecekler miymiş Onlar gittiğinde biz ne yapacakmışız Kariyerimize kaldığımız yerden devam edemeyecekmişiz… Orası kesin. Kimse o yaşımızdan sonra, o kadar uzun aradan sonra kapı açık beni beklemeyecekti. Kendimi boşlukta hissetmeyecek miydim o zaman?
Ne yapacaktım?

Anne çocuk ilişkisi
Anne çocuk ilişkisi

Kafamda deli sorular Üniversiteye gittim. Turizm İşletme okudum (çünkü o aralar en popüler, en “iş garantili” bölüm oydu.) Sonra çalışmaya başladım. Ve para kazandım.

Sonra anne oldum. Çalışmayı bıraktım çünkü çocuğuma kendim bakmak istedim ve git-geller başladı, en çok da kendi içimde… Kabullenememeler.

Kendimi değersiz hissediyordum. Okuyup çalışıp para kazanmak yerine okuyup çalışmayı bırakıp çocuk bakmaya başlamıştım. O kadar sene çocuk bakmak için mi okumuştum?

Ciddi kafa karışıklıkları içinde şunu anladım…

Ben evlat yetiştiriyorum… İster çalış ister evde ol mutlu çocuklar olarak büyümelerini sağladıktan sonra gerisi hikaye… Yapılması gerekende şu ki asla hayallerinden vazgeçme…

Not: Bir gün bende çalışan anne olacağım..

Önceki İçerikYazın Habercisi Enginar Zayıflamanın 1 Numaralı Meyvesi ile Engina Dolma
Sonraki İçerikHem Zayıflatan Hem Tok Tutan Süper Besin: Chia Tohumu
Sağlıklı yaşamaya çalışan iki prenses annesi, kilo takıntılı, üstüne bide tiroitli. Yemek yemeyi seven birisi. Kilolarından kurtulmaya çalışan ama diyet yaparken evdekilere de sağlıklı yaşamı aşılayan bir anne. Kendimce yaptığım diyetle 72 kg dan 62'ye düşüşü ve bu kilo verme yolunda devam eden çabalarımı sizlerle paylaşıyorum. Ev işlerini, çocuklarla oyunu nasıl diyete çevirdim, onları paylaşıyorum, zayıflamak için her gün evimizde olan yiyecekleri, nasıl zayıfladığımı ve kendimce tariflerimi, deneyimlerimi paylaşıyorum..
Paylaş

CEVAP VER

Lütfen yorum yapın
Adınızı Girin

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.