En Sağlıklı Kış Sebzeleri

72
views

Malum kış mevsimine girdik ve artık sofralarımıza sera, hormonlu sebze ve meyveler giriyor. Fakat her şeyi mevsiminde yemek gerekiyor ki vücudumuz için tam anlamıyla sağlık açısından güçlendirsin ya da metabolizmamızı yormamalı. Kış sebzelerinin diğer sebzelere göre daha dayanıklı olmasıysa, içerisinde bulunan şekerdir ve şeker insanları da sıcak tutar. İşte kış mevsiminde kilo almamızın sebebi biraz da kışın yediğimiz yiyeceklerden ötürü, çünkü şeker seviyesi yüksek oluyor.  Peki en sağlıklı kış sebzeleri neler? diye sorulduğunda verecek cevabınız yok m? Buyrun yazının devamına.

Brüksel Lahanası

Kış denilince akla ilk gelen sebzelerden olan brüksel lahanası, içerisinde bulunan K vitamini ile kalbe çok faydalı ve yüksek derecede koruma sağlıyor. İçerisinde bulundurduğu lif ile de tokluk hissi vererek daha az yemek yemenize fayda sağlayacak bu sebzenin herşeyi yarar. Korkmadan tüketin.

Ayrıca insülin üretimi ile de vücuda faydalı olarak, şeker hastalarının şekerini rahatlıkla dengelemektedir.

Havuç

Çocukların da en çok sevdiği sebzelerden olan havuç, tam bir kış sebzesidir. İçerisinde bulundurduğu bol A vitamini ile gözlere faydasıyla ünlüdür. Havuç aldığınızda tatsız olabilir ama üzülmeyin! Soğukta duran havuç iyice tatlanır ve lezzetli olur bu ipucunu da unutmayın. İçerisinde ayrıca bol derecede anti-oksidan bulunduğu için tam bir ödem söktürücü özelliği bulunmaktadır.

Kara Lahana

Turpgiller ailesine ait olan kara lahana, bir çok salatayı kış mevsiminde renklendirir. Sadece renklendirmez faydaları da yüksektir. İçerisinde Bol miktarda K vitami vardır bu vitamin tıpkı brüksel lahanasında ki gibi, hem kalp hem de kemikler için yüksek öneme sahiptir. Bütün bunlardan ayrı olarak kara lahanın tadı acımsıdır. Bu da aslında kalsiyum bakımından aşırı yüksek seviyeye sahip olduğu içindir. K vitaminin önemiyse kemik erimesine karşı en büyük silah olmasıdır. Belirtmekte fayda  var.

Turp

İçerisinde bulunan B,C ve potasyum açısından aşırı zengin olan turp sebzesi. Hem griban enfeksiyonlara hem de insan vücudunun direncini arttırarak hastalıklara yakalanma riskini minimize eder. Göğüs kanserine karşı da tam teşekküllü bir savunucu olduğunu da unutmamak gerekiyor.

 

 

Önceki İçerikEvde En Hızlı Kilo Verme Yöntemi
Sonraki İçerikLohusa Anneler Nasıl Beslenmeli?
Sağlıklı yaşamaya çalışan iki prenses annesi, kilo takıntılı, üstüne bide tiroitli. Yemek yemeyi seven birisi. Kilolarından kurtulmaya çalışan ama diyet yaparken evdekilere de sağlıklı yaşamı aşılayan bir anne. Kendimce yaptığım diyetle 72 kg dan 62'ye düşüşü ve bu kilo verme yolunda devam eden çabalarımı sizlerle paylaşıyorum. Ev işlerini, çocuklarla oyunu nasıl diyete çevirdim, onları paylaşıyorum, zayıflamak için her gün evimizde olan yiyecekleri, nasıl zayıfladığımı ve kendimce tariflerimi, deneyimlerimi paylaşıyorum..
Paylaş

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorum yapın
Adınızı Girin

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.