Ekmeğin Kalorisi, Ekmeğin Faydaları, Zararları ve Ekmeğin Diyetteki Yeri

5241
views

Ekmek ve Diyet

Özellikle ülkemizde çok yoğun bir şekilde üretilmekte ve tüketilmektedir. Yapımında un, su, maya ve tuz kullanılmaktadır. Kullanılan unun çeşidine göre çeşitli ekmek türleri imal edilmektedir. Genel olarak beyaz ekmek diye adlandırılan ekmek çeşidi yoğunlukla tüketilse de diğer çeşitlerinde tüketimi artmaktadır. Beyaz ekmekte un işlenmektedir. İçerisinde kepek alınmaktadır. Bu kepek kullanılarak kepekli ekmekler imal edilmektedir. Bunun yanında buğday ve çavdar ekmekleri en çok tüketilen ekmek çeşitlerindendir.

Ekmek Kaç Kaloridir

Ekmek yapımında kullanılan unların çeşitlerine göre farklı besin değerlerine sahiptir. Bu sebeple ekmeğin cinsine göre farklı kalori içermektedir. Ancak bu değişiklik sanıldığı gibi çok yüksek oranlarda değildir. 100 gram beyaz ekmek 250 kalori iken, 100 gram buğday ekmeği 256 kaloridir. Un çeşitleri ile yapımı farklılaşan ekmek çeşitlerinde özellikle lif oranı değişmektedir.

Ekmeğin Besin Değerleri

Ekmeğin Kalorisi ve Faydaları
Ekmeğin Kalorisi

Beyaz ekmek olarak bilinen işlenmiş undan yapılan 100 gram ekmeğin besin değerleri aşağıdaki gibidir.

  • Kalori (kcal) – 256
  • Protein (gr.) – 8
  • Yağ (gr.) – 0,9
  • Lif (gr.) – 3
  • Karbonhidrat (gr.) – 52
  • Kalsiyum (mg.) – 18
  • Demir (mg.)         – 1,3
  • Sodyum (mg.) – 450
  • Potasyum (mg.) – 125

 

Ekmeğin Faydaları ve Zararları

Ekmek üzerinde yapılan araştırmalar sonucunda, besin değeri faydalı bir besin türü olduğunu göstermektedir. Ekmek içerisinde bulunan en önemli besin değeri liftir. Bunun yanında çokça tüketilmesinin vücuda bir faydası bulunmamaktadır. Sağladığı doyuruculuk sebebi ile oldukça tüketilen ekmek bazı sağlık sorunlarına sebep olabilmektedir. Bu durum için uzmanların ekmek tüketimine yaptıkları uyarılar tüketimin kesilmesi yönünde olabilmektedir. Ekmeğin içeriğindeki karbonhidrat ve şeker çok alındığı takdirde bazı bozukluklara sebep olmaktadır. Bunu önlemek için üretilen buğday ve çavdar ekmekleri gibi çeşitlerin lif oranları fazla olmasına rağmen kalori ve karbonhidrat oranları beyaz ekmeğe göre farklı değildir.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapın
Adınızı Girin

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.