Dukan Diyeti Nedir, Nasıl Yapılır ?

835
views

Dukan Diyeti Nasıl Yapılır ?

Dukan Diyeti Nedir ?

Dukan Diyeti
Dukan Diyeti

Fransız beslenme uzmanı Pierre Dukan tarafından bulunan protein ağırlıklı bir diyet programı olan Dukan diyeti neredeyse 40 yıldır var. Ancak Dr. Dukan tarafından yazılan ve 2000 yılında Fransa’da, 2010 yılında İngiltere’de ve 2011 yılında Amerika’da piyasaya çıkan Dukan Diyeti kitabından sonra bu kadar popüler hale geldi. Dukan diyetinin diğer diyetlerden farkı izin verilen gıdalar ve çeşitli aşamalardan oluşup detaylı bir uygulamaya sahip olması. Aslında Dukan Diyeti’nin özü karbonhidrat tüketimini minimum orana indirip protein ağırlıklı beslenmekten oluşmaktadır. Ve bu diyetin diğerlerinden bir farkı da kalori hesabının olmaması; yani Dukan Diyeti’nde protein tüketildiği sürece kalori hesaplaması yapılmıyor.

Dukan Diyeti gerçekten işe yarıyor mu?

Dukan Diyeti’nin va’dettiği gibi hızlı ve kalıcı kilo verdirdiğini öğrenebilmemiz için diyeti denemek gerekiyor. Çünkü her insanın metabolizması, yaşam şekli, beslenme tarzı ve diyetten beklentisi farklıdır. Bu yüzden Dukan Diyeti herkes için uygundur demek biraz yanlış olur. Örneğin hayvansal gıdalardan uzak bir beslenme tarzınız var ise veya herhangi bir sağlık problemi nedeniyle hayvansal besinlerden uzak durmanız ya da az tüketmeniz gerekiyorsa maalesef ki Dukan Diyeti size uygun değil. Çünkü bu diyette toplam 100 adet besin tüketebiliyorsunuz ve bunların 68 tanesi hayvansal gıdalardan oluşuyor.

Dukan Diyeti’ni deneyenlere göre bu diyet hızlı kilo verdiriyor ve bu diyette kilo verenlerin bir çoğu bu diyeti tavsiye ediyor.

Fakat bu diyet yapanların bazılarında herhangi bir yan etki görülmezken bazılarında ise diyetin başlarında baş ağrısı, nefes kokusu, ağız kuruluğu ve kabızlık gibi sorunlar olabildiğini belirtiyorlar.

Sonuç olarak Dukan Diyeti’nin işe yarayıp yaramadığı, herhangi bir sağlık problemine neden olup olmadığı konusunda bir çok kişi, kilo verdirdiği ve hafif sorunlar dışında hiçbir problem çıkarmadığı konusunda hemfikir.

Önceki İçerikYumurtalı ve Dondurmalı Beslenme ve Diyet Günlüğü
Sonraki İçerikZayıflamak İçin Goji Berry Kullanımı, Goji Berry Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Sağlıklı yaşamaya çalışan iki prenses annesi, kilo takıntılı, üstüne bide tiroitli. Yemek yemeyi seven birisi. Kilolarından kurtulmaya çalışan ama diyet yaparken evdekilere de sağlıklı yaşamı aşılayan bir anne. Kendimce yaptığım diyetle 72 kg dan 62'ye düşüşü ve bu kilo verme yolunda devam eden çabalarımı sizlerle paylaşıyorum. Ev işlerini, çocuklarla oyunu nasıl diyete çevirdim, onları paylaşıyorum, zayıflamak için her gün evimizde olan yiyecekleri, nasıl zayıfladığımı ve kendimce tariflerimi, deneyimlerimi paylaşıyorum..
Paylaş

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorum yapın
Adınızı Girin

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.