Diyabet hastaları hangi sebze ve meyveleri yiyebilir?

306
views

Dünya genelinde artan diyabetli oranı, uzmanların sık sık beslenme konusunda uyarılar yapmasına neden oluyor. 2015 yılında dünyada 382 milyon diyabetli olduğunu belirten Uzman Diyetisyen Emel Yılmaz, diyabetlilerin yaz aylarında tüketilmesi gereken meyveleri ve uygun yaşam biçiminin nasıl olması gerektiğini sozcu.com.tr okuyucuları için anlattı.

ŞEKER HASTALARI NASIL YAŞAMALI?

Şeker hastaları belirli aralıklarda sık yemeli ve besin içeriği basit şekerler yerine kompleks karbonhidratlar olmalı, düzenli egzersiz yapmalı… Ayrıca meyve tercihleri; yüksek glisemik indeksli meyveler yerine düşük glisemik indeksli meyvelerden olmalı.

Bazı gıdalar aynı oranda karbonhidrat içerseler de besinlerin kan şekerini arttırıcı etkileri birbirinden farklıdır. Sebebi ise yiyeceklerdeki karbonhidratların sindirim sisteminden farklı hızda geçmesi ve emilmesidir.

YEMEKLERİ NASIL PİŞİRMELİ?

Burada karbonhidratlar ile birlikte tüketilen besinler de kan şekerinin yükselmesine katkıda bulunabilir. Bir diğer etken ise pişirme teknikleridir. Haşlanmış veya buharda hazırlanmış bir besinin glisemik indeksi, kızartma veya çok yağlı bir gıdaya göre çok daha düşük olacaktır.

GLİSEMİK İNDEKSİ “0” VE “100” OLARAK KABUL EDİLEN BESİNLER

Brokoli, kabak, karnabahar, soğan, marul, patlıcan, kıvırcık, biber, turp, ıspanak, domates, avokado, et, balık, tavuk, yumurta, 6 adet çiğ badem, ceviz ve fındıktır.

Glisemik indeks değerlendirilirken beyaz ekmek ve glikoz (çay şekeri) referans alınarak değerlendirilir. Bu besinlerin glisemik indeksleri 100 olup, sağlıklı beslenme ve zayıflama programlarında önerilmemektedir.” dedi.

Öncelikle, glisemik indeks nedir?

Gıdaların kan şekerinin yükseltme hızına glisemik indeks denir.

Yüksek glisemik indeks ne demek?

Kan şekerini çok yükselten karbonhidratlar yüksek glisemik indeksli’dir.

Düşük glisemik indeks ne anlama gelir?

Kan şekerini az yükselten karbonhidratlar ise düşük glisemik indeksli’dir.

Bir gıdanın glisemik indeksi 55’den az ise düşük, 56-69 aralığında ise orta, 70’den yüksek ise yüksek glisemik indeksli gıda olarak kabul edilmelidir.

MEYVELER VE GLİSEMİK İNDEKSLERİ:

Elma 38 (D)

Muz 62 (O)

Kayısı taze 57 (O)

Kayısı kuru 31 (D)

Kiraz 22 (D)

Greyfurt 25 (D)

Üzüm 25 (D)

Kuru üzüm 64 (O)

Kivi 52 (D)

Mango 55 (D)

Portakal 44 (D)

Şeftali 42 (D)

Erik 39 (D)

Karpuz 72 (Y)

Kavun 65 (O)

Armut 38 (D)

Ananas : 2 dilim 66 (O)

MEYVELERLE BERABER TARÇIN YA DA SÜT ÜRÜNLERİ

Burada meyve tüketimi ile porsiyon miktarları ve birlikte tüketilen/ önerilen besinler ise çok önemlidir. Örneğin yüksek glisemik indeksli bir meyve ile bir süt ürünü glisemik indeksi düşürmektedir. Meyvelerde tarçın kullanımı da kan şekerini dengeleyici etkiye sahiptir.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapın
Adınızı Girin

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.