Çocukları haber bombardımanından koruyun!

312
views

ERA Kolejleri PDR Bölüm Koordinatörü Uzman Psikolog Aslı Kanizi, bu tip gergin günlerde ebeveynlerin çocuklarını bu endişe ortamından mümkün olduğunca uzak tutması gerektiğini belirtiyor. Kanizi, “Günümüzde çocuklar, televizyon, medya ve sosyal medya kanallarıyla aracılığıyla şiddet içerikli bilgiye kolayca ulaşıyor, paylaşım sıklığından dolayı sürekli şiddet haberlerine maruz kalıyorlar. Kaçınılan deneyimle sürekli yüzleşmek, psikolojik travmanın artması demek. Böyle zamanlarda ailelere düşen en önemli sorumluluk, şiddet, saldırı, terör ve ölüm gibi kavramları çocuklara kafalarında soru işareti bırakmayacak şekilde açıklamaktır. Basit bir dil ve yumuşak bir ses tonuyla konuşmak ve endişelendirecek mimiklerden kaçınmak gerekir” diyor.

‘ÇOCUKLARI ENDİŞELENDİRMEKTEN KAÇININ’

Kanizi, gereği halinde önlem alabilmek için sürekli gelişmeleri takip eden anne babaların çocuklara gereğinden fazla bilgi aktardığına işaret ediyor: “Yapılan araştırmalar, daha önce terör, savaş gibi şiddet döngüsü yaşayan ebeveynlerin çocuklarında, benzeri olumsuz durumlar karşısında psikolojik travma oluşma riskinin daha yüksek olduğunu gösteriyor.

Travmatik olaylara maruz kalan çocuk, duygusal olarak kendini kötü hisseder, en temel gereklilik olan güven hissi kaybolur. Endişe ve korku hissi benliğini kontrol etmeye başlar. Bu durumda, çocuklarda travmaya bağlı ciddi davranış bozuklukları oluşabilir”.

Psikolojik Dayanıklılığı Artırmak İçin…

Peki ailelerin de son derece endişeli olduğu böyle bir zamanda nasıl davranılmalı?

•  Çocuklara endişe ve korku veren travmatik deneyimlerden ve ortamlardan kaçının.

•  Gündemi ve haberleri, çocuğunuz uyuduktan sonra ya da farklı bir odada takip edin.

•  Çocukların yanında öfkeli ya da endişeli yorumlarda bulunmayın.

•  Aile bireyleri ile birlikte çocuğu rahatlatacak aktivitelerde bulunun. Çocuğunuzla oynadığınız, kitap okuduğunuz, film izlediğiniz, sohbet ettiğiniz saatleriniz varsa bu faaliyetlere zaman ayırmaya, aile rutinlerinizi sürdürmeye çalışın.

•   Anksiyete ve depresyon durumları varsa, profesyonel psikolojik destek alın.
 

1 Yorum

  1. Özellikle günümüzde bu tip habere yayın yasağı gelmesini gelişmekte olan bir çocuk babası olarak son derece doğru buluyorum ayrıca bu konuda çevrenin ve okuldaki görevlilerinde hassas olması gerekmekte gününün büyük çoğunluğunu okulda geçiren çocuklar oradan bir çok olumsuz yönde etkilenecek şeyler öğrenebiliyor.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapın
Adınızı Girin

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.