Çekici yanaklara sahip olmak zor değil

250
views

Estetik ve Plastik Cerrah Prof. Dr. Ahmet Karacalar anlattı:

Elma yanak genetik bir sorun mudur?

Gerçek elma yanak, genetik bir sorun olabilir. Bu durum ‘cherubism’ olarak adlandırılır. Sanatta bebek meleklerin portresinde elma yanaklı yüzler tanımlanır. Bu karakterlere cherub (melek) adı verilir. Bundan yola çıkarak ‘cherubism’ tanımlaması doğmuştur. Bu tanımlama daha çok genetik geçiş gösteren elma yanaklı soruna işaret etse de genel olarak elma yanaklar içinde kullanılmaktadır.  

İdeal yanak nasıl olmalıdır?

Çocuklarda elma yanak, sevimli ve şirin gözükse de erişkinlerde arzu edilen bir görüntü değildir. İdeal yanak elmacık kemiğine göre daha geride bir hatta yer almalıdır. Elmacık kemiği ile avurt (yanağın ağız boşluğuna denk gelen kısmı) olarak adlandırılan yanak bölgesi arasında yumuşak bir “S” ilişkisi vardır.

Elma yanağa ne tip bir yağ dokusu neden oluyor?

Elma yanak görüntüsünün en sık görülen nedeni ise yanak içi yağlanmadır. Elma yanak estetiğinde ilk hedef bu yağ dokusudur. Bichat yağ pedi olarak da adlandırılan bu yağ yastıkçığının fazlalığı ile yanaklar elma görüntüsü alırken bazen ise bu yağ dokusu fıtıklaşır. Bu tür nedene bağlı elma yanak görüntüsünün tedavisi oldukça kolaydır. Ağız içinden bir kesi ile bu yağ yastıkçığı traşlanır. Bu tür elma yanak estetiğinden sonra iyileşme ve sosyal hayata dönüş oldukça hızlıdır. Elma yanak görüntüsünün bir diğer nedeni ise dış yağ tabakasının kalınlaşmasıdır. Bu kalınlaşma yapısal bir özellik olup genellikle kilo kaybına dirençlidir. Çözüm ise bu yağ katmanını ‘liposuction’ ya da ‘lazer lipoliz’ ile inceltmektir. Herhangi bir dikiş olmadan gerçekleştirilen bu işlem de lokal anestezi altında yapılabilir. Elma yanak görüntüsüne bazen hem dış hem iç yağ sorunları eşlik eder. Bu durumda yukarıda ki işlemin ikisi de yapılmalıdır.

Yalancı elma yanak nedir?

İleri yaş elma yanak görüntüsüne genellikle yüz derisi altındaki sarkmalar da eşlik eder. Bu duruma “yalancı elma yanak” denir.  Bu nedenle ‘SMAS lift’ gibi ek işlemler de önerilir. Elmacık kemiği zayıf olanlarda yanak yağı alınsa da istenilen elmacık kemiği yanak geçişi sağlanmayabilir. Bu nedenle elmacık kemiğini implant ya da dolgu ile ortaya çıkarmak elma yanak estetiği sonucu geliştirecektir

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorum yapın
Adınızı Girin

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.