Bel Fıtığına Neden Olan Alışkanlıklar Neler ?

885
views

Bel Fıtığına Neden Olan Alışkanlıklar

Zaman içerisinde farkında olmadan yaptığınız ters hareketler beliniz ve bacaklarınız için zararlı olabiliyor. Özellikle çağın hastalığı olan bel fıtığı yakalanma riskini arttıran bu hareketler nelerdir? Belki de gündelik yaşantınızda alışkanlık haline getirebilirsiniz bu hareketleri ya da bu eylemleri. Eğer bunları merak ediyor ve bıçak altına yatmak istemiyorsanız yazının devamını dikkatle okumaya devam edin.

bel fıtığı etmenleri
bel fıtığı etmenleri

Ayakkabıyı Belinize Yüklenerek Giymek

Ayakkabı giyeceksiniz ve oturarak giymeyi tercih etmiyor ve acele davranmak için yarı eğilmiş şekilde ayakkabınızı giyiyor ve ağrı çekiyorsanız, işte bu bel fıtığının habercisidir. Çünkü oturarak giymediğinizde vücudunuzun tüm ağırlığı belinize yükler ve sizi rahatsız eder. Bu yüzden ayakkabılarınız yavaş ve oturarak giymenizde en azından kerata kullanmanızda fayda var.

Çok Yüksek Topuklu Ayakkabılar Kullanmak

Normal topuklu ayakkabılardan daha yüksek topuklu ayakkabılar giymekte bel fıtığı habericisi olabiliyor. Yapılan araştırmalar sonucu en yüksek 12 cm topuklu ayakkabılar sınırda kalırken. Bu boyuttan yüksek topuklar tüm  ağırlığınızı bel ve topuğunuzda toplayarak hem ağrı hem de ileri zamanlarda bel fıtığı yapabiliyor sizi.

Televizyon İzleme Pozisyonu

Akşam oldu işten geldiniz, televizyon izlemek istiyorsunuz fakat otururken, dik ve sırtınız koltuğa yaslanmıyorsa bir süre sonra ağrı hissedebilirsiniz. İşte bu yanlış izleme pozisyonu olduğundan. Siz siz olun nerede oturursanız oturun insan vücudunu arkadan desteklemelisiniz aksi taktirde boşta kalan sırtınız, omur iliği ile bel arasındaki boşluğa yük binecek ve sizin ağrı çekmenize hem de bel fıtığı olmanızı sağlayacaktır. Muhakkak sırtınızı destek almayı unutmayın.

Yukarıda gün içinde hemen hemen her insanın zararlı alışkanlık olarak edindiği hareketler verdik ve bunların zararı büyüktür hatta ameliyata kadar gitmekte.

O yüzden dikkatli olmalısınız, unutmayın sağlık en büyük zenginliktir!

Önceki İçerikAğrı Kesici Bağımlılığı Nasıl Tedavi Edilir ?
Sonraki İçerikBüyük Markalarda İndirim Başladı ! Kış – Bahar İndirimi
Sağlıklı yaşamaya çalışan iki prenses annesi, kilo takıntılı, üstüne bide tiroitli. Yemek yemeyi seven birisi. Kilolarından kurtulmaya çalışan ama diyet yaparken evdekilere de sağlıklı yaşamı aşılayan bir anne. Kendimce yaptığım diyetle 72 kg dan 62'ye düşüşü ve bu kilo verme yolunda devam eden çabalarımı sizlerle paylaşıyorum. Ev işlerini, çocuklarla oyunu nasıl diyete çevirdim, onları paylaşıyorum, zayıflamak için her gün evimizde olan yiyecekleri, nasıl zayıfladığımı ve kendimce tariflerimi, deneyimlerimi paylaşıyorum..
Paylaş

CEVAP VER

Lütfen yorum yapın
Adınızı Girin

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.