Balığın Besin Değerleri, Balığın Kalorisi, Balığın Diyete Etkisi ve Balığın Faydaları

5367
views

Balıkstockvault-black-carp136884

Su ürünleri içerisinde en çok tüketilen ve tüketilmesi doktorlar tarafından şiddetle tavsiye edilen bir besin türüdür. Tuzlu ve Tatlı sularda birçok balık türü yaşamaktadır. Balık türlerinin büyük bir kısmı da sofralarımızı süslemektedir. İçerisinde bulunan ve bulunmayan besin değerleri incelendiğinde en rahat tüketilebilecek besin türlerinden bir tanesi olmaktadır. Bu sebeple uzmanlar tarafından, mutlaka haftada en az iki öğünde balık tüketilmeli uyarıları yapılmaktadır.

Balık Kaç Kalori

Birçok balık türü bulunmaktadır ve bu türlerin hepsi farklı besin değerleri taşımaktadır. Bazı balık türlerinin besin değerleri açısından ciddi farklıları bile görülebilmektedir. Örneğin;  100 gram ton balığı 283 kalori iken, 100 gram kalkan balığı 82 kaloridir. Bunun yanında 100 gram lüfer 117 kalori iken, 100 gram palamut 168 kaloridir. Bir tatlı su balığı olan alabalık ise 100 gramında 102 kalori bulunmaktadır. Kalorinin yanında balık türleri içerisinde kalsiyum, yağ, kolesterol ve vitaminler gibi değerlerde değişiklik göstermektedir.

Balık Besin Değerleri

100 gram balıkta tüm çeşitler için ortama değerler alınarak besin değerleri şu şekildedir;

  • Kalori (kcal) – 82
  • Protein (gr.) – 18,3
  • Kalsiyum (gr) – 14
  • Yağ (gr.) – 0,9
  • Potasyum (mg) – 356
  • Kolesterol (mg) – 71
  • A Vitamini (mg) – 11
  • C Vitamini (mg) – 1
  • Demir (mg) – 0,5

Balık Faydaları

İçerisinde bulunan besin değerlerinin zenginliği ve insan vücudunun alması gereken birçok vitamin ve mineralleri içermesi sebebi ile birçok faydası bulunmaktadır. Özellikle vücudun kolesterol seviyesini ayarlar. Eklemlerin güçlenmesi ile beyin ve sinir sisteminin gelişmesinde fayda sağlamaktadır. İçerisindeki vitaminler sayesinde gözlere ve cilde faydası vardır. Uzmanlar özellikle çocukların düzenli balık tüketmesinin onların gelişiminde oldukça yararlı olacağını belirtmekteler. Çocukların balıktan alacakları kalsiyum, potasyum, demir ve vitaminler ile sağlıklı gelişmelerine büyük fayda sağlayacaktır.

 

CEVAP VER

Lütfen yorum yapın
Adınızı Girin

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.