10 Adımda Düzenli Spor Yapmanın İpuçları

74
views

Düzenli spor yapmak oldukça emek isteyen bir şeydir. Sabır gerekir, istek gerekir ve tabi azim gerekir. Bunların hepsi sonunda ulaşacağınız sağlıklı bedenin hayaliyle buluşunca daha çok heveslenirsiniz. Peki spor yapmaya karar verdiniz nereden başlayacaksınız? Nasıl düzenli sporu devam ettireceksiniz? Sizi neler motive edecek? Tüm bu ve buna benzer sorularla mücadele ediyorsanız bu yazımız tam da size göre! 10 adımda düzenli spor yapmanın ip uçlarını beraber inceleyelim.

Düzenli Spor Yapmak İçin Gereken 10 Adım

 1) Öncelikle sevdiğiniz ve sürekli yapmak isteyeceğiniz sporu bulun.

Bir sürü spor çeşidi var. Siz yeter ki yapmak isteyin. Birine bağlı kalmak zorunda da değilsiniz,değiştirebilirsiniz. Seçebileceğiniz sporlar şunlardan biri olabilir: Pilates, yoga, yüzme, fitness, kick boks, salsa, zumba… Bunları arttırmak mümkün siz spordan vazgeçmeyin.

 2)Düzenli ve güzel spor kıyafetleri alın.

Sürekli günlük giyime harcayacağınız parayı birazda spor giyime harcayın. Motivasyonunuzun nasıl artacağına inanamayacaksınız.

     3)Spor hakkında sürekli konuşun. 

düzenli spor yapmayı, planlarınızı, düzenli sporun sizdeki etkilerini arkadaşlarınızla, ailenizle sık sık konuşun, birbirinizi teşvik edin. Böylece kendinizi spora daha bağlı hissedeceksiniz.

    4)Spor sonrası hislerin güzelliğini hep hatırlayın.

Düzenli spor sonransı insanda oluşan bir başarıyorum, sağlıklıyım hissinin yanında vücudunuzda da  oluşan endorfin hormonuyla daha iyi hissedersiniz. Tüm bunlara ek düzenli spor kendinize güveninizi arttırır, stresinizi ve kaygılarınızı azaltır. Spora gitmek istemediğiniz anlarda kendinize bu güzel hisleri hatırlatın.

     5)Görsellerden, videolardan destek alın. 

En sık kullandığımız sosyal medyalar bu adım için çok uygun olacaktır. Motivasyonunuzu arttıracak spor videoları, beğendiğiniz vücut tipindeki insanları takip etmek ve onların yaptıklarını yapmaya çalışmak sizdeki düzenli spor yapma istediğini çok fazla arttıracaktır.

     6)Hedefleriniz ve ödülleriniz olsun. 

Çok büyük hedefler koymadan ve amacınızdan çıkarmayacak ödüller olmadığı sürece (bir sürü tatlı yemek gibi) hedeflerinize ulaştığınızı görmek sizi heveslendirecek ve düzenli spora daha çok teşvik edecektir.

    7)Spor esnasında kendinizi eğlendirecek başka şeyler bulun.

Kimileri tek yapmaktan sıkılır kimileri sessizlikten. Hemen vazgeçmeyin! Bir sürü alternatifiniz var. Düzenli spor arkadaşı seçebilirsiniz, kendinize motive edici spor müziklerinden listeler oluşturabilirsin, spor esnasında videolar izleyebilirsin. Tüm bunlar daha uzun süre seni spor yapmaya teşvik edecektir.

     8)Spor salonunuzu size en yakın olanı seçmeye çalışın. 

Düzenli spor yapmak isteyenler içten içe kaçmaya çağıran bir şeyler olacaktır. Bunlardan biri de uzu spor salonları. Siz bu yoldan vazgeçmemek için kendinize en yakın olan salonu seçin ve spordan kaçamayın.

     9) Sporu süreli değil sürekli hale getirmelisiniz. 

Yani bu bir yaşam tarzı olmalı. İstediğiniz vücuda kadar uğraşıp sonrasında düzenli spor yapmayı bırakırsanız işler hiçte aynı devam etmeyecektir. Mutlaka sporu yaşam tarzınız haline getirin ve haftada en az 2 kere yapmaya özen gösterin.

     10)Yeme alışkanlığı ve  yeterli uyku.

Düzenli sporun faydalarından bahsediyoruz, nasıl yapmalıyız en çok nelere dikkat etmeliyiz diyoruz. İşte en çok dikkat edilmesi gereken şeyler uyku ve yeme alışkanlığı. Siz bedeninize  yeterli uykuyu ve sağlıklı besinleri vermezseniz yıllarca düzenli spor da yapsanız bir şeye yaramayacaktır. Bu yüzden en çok bu aşamalara dikkat etmenizi öneririz.

Önceki İçerikÇift Fonksiyonlu Derin Dondurucu
Sonraki İçerikKalıcı Güzelliğin Sırrı
Sağlıklı yaşamaya çalışan iki prenses annesi, kilo takıntılı, üstüne bide tiroitli. Yemek yemeyi seven birisi. Kilolarından kurtulmaya çalışan ama diyet yaparken evdekilere de sağlıklı yaşamı aşılayan bir anne. Kendimce yaptığım diyetle 72 kg dan 62'ye düşüşü ve bu kilo verme yolunda devam eden çabalarımı sizlerle paylaşıyorum. Ev işlerini, çocuklarla oyunu nasıl diyete çevirdim, onları paylaşıyorum, zayıflamak için her gün evimizde olan yiyecekleri, nasıl zayıfladığımı ve kendimce tariflerimi, deneyimlerimi paylaşıyorum..
Paylaş

CEVAP VER

Lütfen yorum yapın
Adınızı Girin

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.