Omega 3 Nedir ? Faydaları ve Zararları Nelerdir ? | Evdeki Hanımların Zayıflama , Pratik ve Bilgi Günlüğü

Omega 3 Nedir ? Faydaları ve Zararları Nelerdir ?

SHARE
, / 4882 0

Diyet Listesi

Besin Sağlık Puanı
10
10 Besin Sağlık Puanı

Bugün size Omega-3 hakkında bilgiler vermek istiyorum :

Balık mükemmel bir Omega-3 kaynağıdır.

Kalp sağlığı ile yakından ilişkili iki yağ asidi olan DHA ve EPA soğuk su balıklarında en yüksek oranda bulunur.
Amerikan Kalp Vakfı somon, ton balığı, ringa, göl alası, sardalye veya benzeri yağlı balıkları haftada en az iki öğün yemeyi önermektedir.
Çalışmalar DHA ve EPA yağ asitlerinin kanda bulunan ve damarların tıkanmasına yol açabilen trigliseridi düşürdüğünü göstermektedir.
Ayrıca Omega-3 düzensiz kalp ritmi riskini de azaltmaktadır.

Omega 3 Değerleri

Omega 3 Değerleri

Bir çok dükkanda markette Omega-3 ile zenginleştirilmiş yumurta bulabilirsiniz. Bunlar normal yumurtadan daha koyu sarılıdır. Omega-3 yağ asidi DHA Yumurtanın yalnızca sarısında bulunur yumurta beyazı yağ asidi içermez. Bu yumurtaları kahvaltıda tüketirseniz güne Omega-3 sağladı kalbinizi korumak ve Unutkanlığa gidermek gibi yararlı etkilerle başlamış olursunuz.
Ceviz üç Omega-3 yağ asidinden biri olan ve daha çok bitkilerde bulunan alfa Linolenik ALA Yönünden zengindir. Sabah yediğiniz gevreğe veya ara öğün atıştırmalığına ceviz eklemek çok kolaydır.Badem de bulunmasa da diğer kabuklu yemişlerde bir miktar ALA içerir. Fakat dikkat edilmelidir ki, tiroit rahatsızlığı olanlar cevizi çok tüketmemeli.

Omega-3 yağ asidi ALA’yı daha çok alabilmek için çorbalarınıza, acılı yemeklere ve salatalarınıza yeşil soya fasulyesi, barbunya veya börülce ekleyin. Özellikle kalp sağlığı söz konusu olduğunda balıktan elde edilen EPA ve DHA Omega-3 ya asitlerinin yararını destekleyen çok fazla araştırma bulunmakla birlikte vücudunuz bitkilerden elde edilen ALA yağ asidini de EPA veya DHA’ya dönüştürebilir.

Yanıtla

Your email address will not be published.

*

PASSWORD RESET

LOG IN