Obezite Cerrahi | Evdeki Hanımların Zayıflama , Pratik ve Bilgi Günlüğü

Obezite Cerrahi

SHARE
, / 79 0

Günümüzde sağlıksız yaşam koşullarının süre gelmesi üzerine normal olarak çeşitli hastalıklarda baş göstermektedir. Bulardan biri olan obezite bugün yaklaşık olarak erkeklerde % 21 kadınlarda %41 ve toplamda %31 oranında ciddi bir sıklıkla görüldüğü saptanmıştır. Kişilerin anlam veremedikleri şekilde kilo almaları ve bunu durduramadıklarından ötürü aşırı kiloya sahip olmaları tabi ki beraberinde kalp yetmezliği, yüksek tansiyon, şeker gibi pek çok sağlık sıkıntısını da getirmektedir. Genel olarak bakıldığında Obezite Nedenleri hakkında uzmanlar net bir açıklama yapamasa bile hastalığı tetikleyen faktörlerin olduğu belirtilmektedir. Mesela, öncelikle aşırı ve düzensiz beslenme, genetik etmenler, sosyal yaşantı, doğum ile doğum sayısı, yetersiz fiziksel hareketlilik, psikolojik sıkıntılar, kullanılan bir takım ilaçlar gibi birçok husus obezitenin gelişmesinde etken olarak görülmektedir. Obezite rahatsızlığı çocuk yaşlarda başlayabileceği gibi yetişkin döneminde de sıklıkla görülen bir problemdir. Zamanında doğru müdahale edildiğinde olumlu sonuçlar alınmakta olup, geç kalındığında ise zorlu bir tedavi sürecinin oluşacağı bilinmelidir. Obezite, vücutta olması gerekenden çok fazla yağ birikmesi sonucunda hızla ilerleyen bir sorun olduğu için kişinin kendi başına basit diyetlerle çözebileceği bir durum değildir.

Dolayısıyla kişinin boyuna oranla kilo fazlalığına yani obezite derecesine göre uzman hekimler tarafından gerekli tetkikler yapıldıktan sonra tedavi planı çizilmeli ve hasta bu doğrultuda bu çizelge dışına çıkmadan doktoruyla ciddi bir iş birliği içinde süreci atlatmalıdır. Obezite tedavi yöntemlerinde öncelikle tıbbı beslenme, egzersiz, davranış değişikliği ve farmakolojik tedavi çeşitleri uygulanmaktadır. Tabi bu yöntemler hafif ve orta dereceli obezitelerde kullanılabilir. Ağır derecede obezite sınıfına dahil olan hastaların Obezite Cerrahi yöntemleriyle tedavi olması gereklidir. Bu yönteminde hastanın genel sağlık durumu, yaşı gibi etkenlerden ötürü kendi içinde farklı uygulamaları mevcuttur. Ancak cerrahi yöntem uygulanacak hasta mutlak suretle alanında uzman bir hekim önerisiyle hareket etmelidir. Hastanın hastaneye yatışı verildiğinde A’dan Z’ye bütün tetkikleri yapılmalı ve en doğru tedavi şekline heyet raporu ile karar verilmelidir.

Hastanın cerrahi müdahale ile tedavi edileceğine karar verildikten sonra bu süreç oldukça önem teşkil etmektedir. Hastanın midesinin bir bölümü kesilip, kelepçe veya katlama tekniği ile Mide Küçültme Ameliyatı yapılmaktadır. Her iki yöntemin sonucunda da hastanın yeme istemi frenlenir ve en aza çekme hedeflenir. Ameliyat gerçekleştikten sonra hasta kesinlikle doktorunun önerisiyle beslenmesine devam etmelidir. Ancak bu sayede hasta için hedeflenen kilo orantısı sağlanabilir ve vücut kendini kısa sürede toparlayabilir. İyi bir hekim elinde cerrahi operasyon geçiren hasta, ağrısız sızısız 2-3 gün içinde normal yaşantısına dönebilir. Hatta dilerse hekiminin de onayıyla 3-4 gün sonra çalışmaya bile başlayabilir. Günümüz şartlarında obezite sorunu ile yaşamanın kader olmadığı bilinmelidir. Aynadaki görüntünüzle barışık bir hale gelmek istiyorsanız, öncelikle midenizdeki aşırı genişleme sorununun ortadan kalkmasına ön vermeli ve sonrasında daha sağlıklı ve kaliteli yaşam koşullarına sahip olmak adına doğru beslenme ile egzersizi yaşam şekliniz haline getirmelisiniz. Günümüzde 7’den 70’şe her birey obeziteye aday olduğunu bilmelidir. Dolayısıyla az ve sık beslenerek yağlı, unlu ve şekerli gıdalardan uzak durmak mide genişlemesi için alınabilecek önlemlerdir. Kilo fazlalığı olan kişilerin birçoğu bugün ameliyat olmaktan korktuğu için tedavisini ertelemektedir. Unutmayınız ki, ertelediğiniz her gün sağlığınızın daha da kötüye gitmesine yol açacaktır. Teknolojinin tıp dünyasına kazandırdığı kolaylıklar sayesinde oldukça basite indirgenen mide küçültme operasyonu, uzman bir doktor ile çok daha kolay hale geldiği için tedavinizi aksatmamalı ve bir an önce yeni yaşamınıza adım atmak için harekete geçmelisiniz.

Yanıtla

Your email address will not be published.

*

PASSWORD RESET

LOG IN