Chia Tohumu Kullanımı ve Faydaları | Evdeki Hanımların Zayıflama , Pratik ve Bilgi Günlüğü

Chia Tohumu Kullanımı ve Faydaları

SHARE
, / 623 0

Chia Nedir ? Nasıl Kullanılır ? Faydaları Nelerdir ?

Chia Tohumu hakkında bilmeniz gerekenler

 

Diyet sevenlerin ve alternatif tıp düşkünlerinin son günlerdeki gözdelerinden Chia tohumu tam bir yüksek protein, lif ve omega 3 kaynağıdır. Hepimizin amacı sağlıklı dinç ve genç görünmek olunca, her türlü yeniliğe açık oluyoruz. Kendisi aslen Güney Amerikalı bir tohum bizler tarafından da çok sevildi. Peki nedir bu chia tohumu faydası nedir?

Chia Tohumu

Chia Tohumu

Chia tohumunda %20 oranında protein, %34 oranında yağ, %25 oranında diyet lifi içerir. Büyük bir miktarda da omega 3 yağ asitleri içeriyor.

1 yemek kaşığı Chia tohumunu 1 bardak su ile karıştırılıp yarım saat bekleyince, jelatini andıran bir form oluşturduğunu göreceksiniz. Ayrıca midede aynı şekilde jel ortaya cıkınca midede oluşan karbonhidratlar ile onları parçalayan sindirim enzimleri arasında bir bariyer oluşturuyor, dolayısı ile karbonhidratların şekere dönüşme sürecini geciktiriyor. Dolayısı ile de kan şekerini dengeliyor.

Tek başına yağ yakmaya yardımcı değil fakat tokluk suresini uzatıp kan şekerini dengeliyor.

Kimler Kullanmamalı ? 

Chia tohumu evet çok faydalı fakat her şeyde olduğu gibi bununda fazla tüketimi zararlı.

Chia tohumu gaz problemi yapabilir. Prostat kanseri riski taşır. Chia tohumu hardaka tohumuna da çok benzer eğer hardal alerjiniz varsa tüketmemeniz gerekir. Günde iki tatlı kaşığını geçmemeniz gerekir bağımlılık yapabilir. Diyabet ve tansiyon hastalarının tüketmemesi gerekir.

Fakat zayıflamak ve kilo vermek için bire birdir. Kullanımı için doktorunuza da danışmanız daha sağlıklı olacaktır.

 

 

 

 

Yanıtla

Your email address will not be published.

*

PASSWORD RESET

LOG IN